Submitted by TangerineLeading9856 t3_zzndjr in explainlikeimfive
So for example I might I have 500g bottle of iced tea that’s $2.80 but then there’s a 1L version that’s $3.00
Why is that?
Submitted by TangerineLeading9856 t3_zzndjr in explainlikeimfive
So for example I might I have 500g bottle of iced tea that’s $2.80 but then there’s a 1L version that’s $3.00
Why is that?
Necessary-Fudge-3218 t1_j2cm86z wrote
It's like buying in bulk. The more you buy, the cheaper it is per unit. But you're still spending more money, aren't you? That iced tea probably cost 10 cents (maybe) to produce. At the end of the day, it's an incentive to buy more.