Viewing a single comment thread. View all comments

feetcold_eyesred t1_j61l3eo wrote

$200 like clockwork every freaking week. 2 normal sized adults and one tall, lanky teenage boy. Mostly organic/healthy stuff. Pizza out every Friday night. Otherwise we eat at home since we live up in the “mountains”.

Edit to add: by living in the “mountains”, we’re just so far away from a lot of stuff. Not a single restaurant/food place/door dash etc., delivers to our house. And driving to a decent restaurant ends up being not worth the long drive time, no matter how good it is, because of our busy schedules.

12

BitterDropToSwallow OP t1_j63vztn wrote

lol I like how you emphasize the tall lanky teen boy 😂

2

feetcold_eyesred t1_j641vxz wrote

Lol We joke that if we ate like our 16 year old, they’d have to cut a hole in the side of the house to get us out.

1