Submitted by BitterDropToSwallow t3_10m4y71 in newjersey
ansky201 t1_j63hdqh wrote
I spend about $100/week for a family of 3. None of us are big eaters, so we don't buy a large quantity of food. I make chicken for dinner at least 3 times a week. Luckily the price of chicken breast has been very reasonable. If you buy the Shop Rite brand it's usually about $1.99 per pound. The same chicken breast from Perdue is $4.99 per pound so you really need to check prices carefully. I usually grill or bake the chicken, and do rice, pasta, or potatoes on the side. All of these sides are generally pretty cheap.
Viewing a single comment thread. View all comments