Comments

You must log in or register to comment.

siebzy t1_j9fkels wrote

Both of mine are higher in the summer.

4

78FANGIRL t1_j9fl7lp wrote

At the salon a few months back, and a lady said her husband gave her a card specifically for Dunkin' Donuts purchases, so they could keep track. Last year she spent over $3,000! šŸ˜µ

26

PGids t1_j9fnu2t wrote

I mean if you call it $3500 over 365 days last year thatā€™s like $9.60 a day at Dunkin

Which isnā€™t great by any means but thatā€™s basically an average of a large coffee, breakfast sandwich and tax every day

25

78FANGIRL t1_j9frfcy wrote

That's insane! I make my Dunkin' coffee at home. It's also ridiculously easy to make croissant sandwiches. I am not saying that I don't get drive thru on occasion (who doesn't love their little hash browns!), but over $3,000! That's the cost of a vacation! My money has gone to vet visits for the past few years, so that sort of convenience wouldn't be my sort of luxury.

10

Aggressive_FIamingo t1_j9g0ci4 wrote

I actually just went to Dunkin for the first time in months today. I used to spend so much money on coffee, but since the pandemic I've almost exclusively made it at home.

6

Dizzyluffy t1_j9g1uxk wrote

Electric for sure. I donā€™t really like coffee, most of it is pretty gross and it just seems like an unnecessary money pit to me. I used to get a mocha coolatta like once every two years but thatā€™s it.

3

the_wookie_of_maine t1_j9g9wqy wrote

Finally got my wife out of the dunk's habit....

We are about 35$ with my beans for my espresso and her's for the drip.

Electric bill is massive for reasons, our average daily usage is significantly down, but the price is almost double.

3

hike_me t1_j9gb9hm wrote

Most months my electric bill is less than $7 (Versant minimum), so I definitely spend more than that at Dunkin, but to be fair Iā€™d need to factor in the cost of the solar panels over their expected life span to get my true monthly electricity cost

2

maineman1990 t1_j9gfnsm wrote

Dang, thatā€™s over 7k a year. Whatā€™s your house hold annual income range? Are you a home owner? That is more than our mortgage, property taxes, and home owners insurance last yearā€¦ we bought a 4 bed 2 bath in Oakland on 5+ acres to convert into a homestead almost 2 years ago(with a sizable down payment) with your Dunkinā€™ budget.

5

metalandmeeples t1_j9gisqk wrote

We pay about $75/mo for coffee for two people. Granted, we don't go to Dunkin or Starbucks or anything like that. We order beans in 5 lb increments from places like Tandem, Speckled Ax and Onyx. We store them in the freezer in mason jars to keep them fresh.

We pay $13.73/mo for electricity.

I guess coffee wins.

4

DidDunMegasploded t1_j9gr7al wrote

Oh electric bill, easily.

When you don't drink coffee it's an open-and-shut case.

I will await the throwing of the tomatoes.

7

DarkObserver t1_j9gswsj wrote

Haha wow. Enough to cover my Starbucks lol. Yeah we own a house in Saco. Itā€™s mostly because we travel all the time and Iā€™ve been addicted to their iced tea lemonade. So that plus oatmeal ends up being like $20 every morning.

1

maineman1990 t1_j9gvf8j wrote

Hahaha hope 33 treats you right! I havenā€™t been to either a Dunkin or a Starbucks in some time but I make a pretty solid organic lady grey maple syrup Arnold Palmer that is a delightful way to start the day. Probably costs like 18 bucks a glass if I calculated cost of labor as anything remotely reasonable but since I am doing the laborā€¦who cares I swear I am saving money sugaring and growing lemons in my windows!!

4

Majestic-Feedback541 t1_j9gvquf wrote

Well... I don't go to dunks anymore. I may try it every couple of months,but the local one sucks, the food is undercooked or the coffee tastes burnt, or tea is just super watered down... I try to give them a chance but man is it disappointing to spend money on shit food/drinks.

3

New_Sun6390 t1_j9h3d4j wrote

Electric bill. Because I can make way better coffee at home than the crap Dunkin puts out.

Even when I was working, I made most of my coffee at home.

7

ecco-domenica t1_j9hkxp2 wrote

I took the prospective homeowners course in 1998 in Portland. The instructor said for most of us, we could maintain a fast food habit or buy a house, choose one; that it makes that much of a difference. He'd had to quit his daily corner store coffee and delicious sub that he loved & he missed it but it was worth it to be a homeowner.

Not saying those darned millennials just need to give up their avocado toast to solve all their problems. I know the struggle is real and has gotten realer. I did my share of picking up a slice & diet pepsi on the fly because I was tired and stressed, instead of making a sandwich and bringing a nice apple. I regret all the $$$ I wasted on convenience food over the years. It's even more crazy expensive now.

So far, I'm maintaining the same electric costs even with the increase by being meticulous with lights & ghost power draws, but the biggest gain has been putting my water heater on a timer. A couple hours a day keeps it safely hot enough for dishes & showers without cooling down so much it costs more to heat back up.

3

Traditional-Pie-3019 t1_j9i5wns wrote

Weā€™ve been making our own, itā€™s fineā€¦ šŸ˜­

Making our own coffee.. I wish I had some of my own solar panels though!

4

maineman1990 t1_j9jp3e3 wrote

We actually paid a little extra each month last year to eat away at the principal balance, so we paid 600 a month which is 7200, 20 Starbucks bucks a day is 7300 a year. Our actual monthly payment was 552, it was adjusted and is now 648 and we are doing 700 a month which is 8400 a year. Here is where it gets wild. We have a 30 year fixed mortgage, by paying just the little extra each month we are going to pay off the house in under 24 years. We have a plan to roll what we pay toward other debts into the mortgage payment once the debts are eliminated. We plan to have the house paid off(including new solar array, heat pumps, orchard, greenhouse, wood stoves, sugar house, charging station, outbuildings, etc.) by the time I am 50. It is indeed one of the darkest timelines for many folks but there are bright spots!

2

AssumptionLivid6879 t1_j9jszvz wrote

You can also buy green beans around $300 for 50 lbs.

Iā€™ll usually buy it once a year and then use my oven, popcorn roaster, or air roaster to roast about 1-3 pounds at a time.

Itā€™s a nice comparison considering the average Dunkiner spends $300 a month

2

AssumptionLivid6879 t1_j9jvdcm wrote

I use sweetmarias. I used their customer site for testing blends, then their commercial site to buy in bulk. They even have some entry level roasting stuff for sale, the only downfall with the popcorn roaster is if you roast too much in 1 day the plastic barrier melts a bit.

Mostly easy to roast, it gets difficult if youā€™re looking for an extremely light roast. I donā€™t have HVAC so I usually set up a couple of fans to blow the smoke out the window. The sweet spot for me is to stop when the beans are finishing their ā€œfirst crackā€ and start to enter the ā€œsecond crackā€. Thereā€™s tons of YouTube/material on roasting with ovens or cheaper roasting guides.

2